ابزارهای دندانپزشکی و کاربردهای آنها

آیا شما از آن دسته بیماران مضطرب هستید که از ابزارهای دندانپزشکی می ترسند؟ خب شما تنها نیستید اضطراب از دندانپزشکی واقعی است. ابزارهای دندانپزشکی اغلب ترسناک به نظر می رسند.

تحقیقات نشان می دهند که اضطراب از دندانپزشکی اغلب به دلیل ظاهر ترسناک ابزارهای دندانپزشکی است و دلیل اصلی اجتناب برخی از افراد از مراجعه به دندانپزشک است. البته این امر بر سلامت دندان های آنها تأثیر منفی خواهد داشت.

ما معتقدیم که مسلح کردن خود به اطلاعات یکی از بهترین راه ها برای مبارزه با اضطراب است.

در اینجا، در مورد برخی از ابزارهای اصلی دندانپزشکی صحبت می کنیم و به پرسش های زیر پاسخ خواهیم داد:

  • دندانپزشکان از چه ابزارهایی استفاده می کنند؟
  • کدام ابزار دندان ها را تمیز می کند؟
  • از کدام ابزار کمکی برای پر کردن دندان استفاده می شود؟

بیایید شروع کنیم.

یک نکته احتیاطی!

تجهیزات دندانپزشکی ذکر شده در این مقاله برای استفاده در منزل نیستند. این ابزارها فقط برای کاربرد حرفه ای در نظر گرفته شده اند و در حین استفاده سر خود از آنها ممکن است به خود آسیب جدی وارد کنید.

ابزارهای مختلف مورد استفاده در دندانپزشکی چه چیزهایی هستند؟

از آینه ها گرفته تا پروب های دندانپزشکی، دندانپزشکان برای دستیابی به تمام گوشه های دهان شما به دقت نیاز دارند؛ این ابزارها کنترل عالی را ارائه می دهند. با این حال، این ابزارها بعلاوه می توانند کمی تهدیدآمیز به نظر برسند. این در واقع یک مشکل بزرگ برای بسیاری از افراد است. به عنوان مثال، مطالعه ای که در این زمینه انجام شده است نشان می دهد که ترس از درمان های دندانپزشکی دلیل برجسته ای در بین بیماران برای اجتناب از مراقبت های دندانی است.

همچنین هیچ کمکی نمی کند که نام ابزارهای دندانپزشکی چندان دوستانه به نظر نمی رسند. اما این امکان وجود دارد که اگر با ابزارهای دندانپزشکی بیشتر آشنا شوید، نسبت به دندانپزشکی اضطراب کمتری را تجربه کنید. دانستن اینکه انتظار چه چیزی را باید داشته باشید می تواند به شما کمک کند برای ملاقات با دندانپزشک آمادگی بیشتری داشته باشید.

بنابراین، بدون هیچ مقدمه ای، بیایید نگاهی داشته باشیم به برخی از متداول ترین ابزارهایی که ممکن است در مطب دندانپزشک خود مشاهده کنید.

آینه دهان

احتمالاً یکی از ابزارهایی است که کمترین ترس را برای شما بوجود خواهد آورد. آینه دندانپزشکی به دندانپزشکان کمک می کند تا درک بهتری از حفره دهان شما داشته باشند و در عین حال نگاه دقیقی به گوشه های دهان شما داشته باشند. آینه دندانپزشکی همچنین به عنوان ابزاری برای حرکت دادن آرام بافت های دهان یا زبان برای دید بهتر عمل می کند.

ابزارهای دندانپزشکی و کاربردهای آنها

ابزارهای دندانپزشکی و کاربردهای آنها

پروب داسی- شکل

پروب داسی- شکل که به آن “پروب دندانپزشکی” نیز گفته می شود، برای تشخیص مشکلات دهانی مانند حفره های دندانی استفاده می شود. این پروب گرچه در شکل ها و اندازه های مختلف وجود دارد، اما یک میله فلزی است و می تواند دارای قلاب هایی با شکل های مختلف در انتهای آن باشد. دندانپزشکان معمولاً سطح دندان ها را از نظر میزان سختی، با استفاده از پروب تجزیه و تحلیل می کنند. همچنین می توان از آن برای تراشیدن جرم و پلاک بین دندان ها استفاده کرد.

ابزارهای دندانپزشکی و کاربردهای آنها

ابزارهای دندانپزشکی و کاربردهای آنها

جرمگیر

ابزار جرمگیر به رفع مشکلات دهانی مانند تشکیل پلاک، بیماری پریودنتال و سایر اشکال رسوب های تشکیل شده کمک می کند که نمی توان آنها را با پروب خراش داد. اکثر این رسوبات تشکیل شده، درون پاکت های کوچک بین دندان ها محبوس می شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مشکلات رایج دندانپزشکی و راه‌های پیشگیری و درمان آنها

در حالی که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ممکن است بخش های قابل توجهی از آنها را از بین ببرد، یک مسواک دندان نمی تواند به مناطقی دسترسی داشته باشد که جرمگیر می تواند برای تمیز کردن عمیق تر به آنها دسترسی پیدا کند. امروزه، جرمگیرهای اولتراسونیک موجود هستند که به جای خراشیدن، با استفاده از انرژی ارتعاشی، رسوبات جامد انباشته شده را از بین می برند. این مشکلات دهانی در صورتی که بدون مراقبت باقی بمانند، می توانند منجر به بروز بیماری پریودنتال یا پوسیدگی دندان شوند.

تمیز کننده اولتراسونیک دندان

این یک جایگزین برای جرمگیر دستی دندان است. از ارتعاشات و جریان کوچکی از آب برای در هم شکستن پلاک و تارتار تشکیل شده و شستن آنها استفاده می کند. بسیاری از بیماران، تمیز کننده های اولتراسونیک دندان را به جرمگیرهای سنتی ترجیح می دهند، زیرا این فرآیند زمان کمتری می برد و باعث ناراحتی کمتری می شود.

دستگاه مکش

در درجه اول دو نوع دستگاه ساکشن یا مکش وجود دارند که توسط دندانپزشکان استفاده می شوند. اجکتور ejector  (تخلیه کننده) بزاق از یک مکش با سطح پایین استفاده می کند و از یک لوله پلاستیکی توخالی J شکل تشکیل شده است. به لطف شکل لوله، نیازی به نگه داشتن آن در تمام مدت درمان نیست؛ بلکه روی دندان های فک پایین آویزان می شود و بزاق و آب را از انتهای حفره دار خود خارج می کند. یکی دیگر از ابزارهای ساکشن که معمولاً توسط دندانپزشک استفاده می شود یک دستگاه مکش با سطح بالا برای تارتار، قطعات دندان ها و پرکردگی های قدیمی است.

مته یا دریل دندانپزشکی

به ندرت کسی را پیدا می کنید که از مته دندانپزشکی نترسد! این ابزار دندانپزشکی به منظور حذف مؤثر پوسیدگی های دندانی قبل از پر کردن حفره های دندانی طراحی شده است. این مته همچنین دارای مکانیزمی برای پاشیدن جریان آب در حین برش دادن دندان است. آب از داغ شدن بیش از حد مته جلوگیری می کند، زیرا در غیر این صورت منجر به آسیب به دندان ها می شود. تراشیدن دندان می تواند ناراحت کننده باشد زیرا ارتعاشات را به عمق دندان و لثه ها می فرستد. در حالی که ممکن است دردناک باشد، اما دندانپزشکان سعی می کنند با استفاده از یک بی حس کننده موضعی آن را به حداقل برسانند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چرا کلسیم برای سلامت دندان ها ضروری است؟

قالب ها

دندانپزشکان اغلب برای اقدامات دندانپزشکی مانند گذاشتن روکش به قالب گیری از دندان های شما نیاز دارند. قالب ها فریم های کوچک پر از مایعی هستند که با گذشت زمان سفت می شوند، و خطوط بی نقصی برای دندان های شما بوجود می آورند. گرچه قالب می تواند طعم تلخی را درون دهان شما به جا بگذارد، اما ارزش زحمت را دارد. اگر خوش شانس باشید، دندانپزشک شما ممکن است نمونه مزه دار آن را در دسترس داشته باشد.

سرنگ دندانپزشکی

در مورد داروهای بیهوشی، سرنگ دندانپزشکی چیزی است که ماده بی حس کننده را به دهان شما وارد می کند. آنها کمی بلندتر از یک سوزن یا سرنگ معمولی هستند، بنابراین دندانپزشک می تواند هنگام تجویز داروی بی حسی، آن را به نقطه درست بزند. همانند تزریق های معمولی، تزریق اولیه ممکن است برای لحظه ای ناراحتی ایجاد کند، اما به سرعت توسط ماده بی حس کننده بی حس خواهد شد. اگر از سوزن ها کمی هراس دارید، احتمالاً به نفع شماست که به آن نگاه نکنید، اما آنقدر سریع اتفاق می افتد که چیزی نیست که از آن بترسید. بسیاری از دندانپزشکان نیز قبل از استفاده از سرنگ، یک بی حس کننده موضعی تجویز می کنند تا درد سوزن اولیه را کمرنگ کنند.

از چه ابزارهای دندانپزشکی برای تمیز کردن دندان ها استفاده می شود؟

چندین ابزار دندانپزشکی در طول یک فرایند معمولی تمیز کردن دندان استفاده می شود، از جمله آینه دهان، جرمگیر، و ابزار مسواک زدن و پولیش کردن. بیایید نحوه استفاده از این ابزارها را بررسی کنیم.

  • این فرایند معمولاً با شستشوی دهان با آب یا دهانشویه آغاز می شود. این کار دهان شما را از میکروب های مضر پاک می کند.
  • در مرحله بعد، دندانپزشک از یک آینه دندانپزشکی برای درک بهتر بهداشت دهان و دندان شما استفاده می کند. این یکی از گام های مهم برای تمیز کردن مؤثر دندان ها است.
  • اکنون که دندانپزشک از مناطقی که به مراقبت نیاز دارند آگاه است، از جرمگیر برای خراش دادن پلاک و سایر رسوبات استفاده می کند. انتهای قلاب دار، دسترسی به پاکت های کوچکی را آسان تر می کند که اغلب مورد توجه قرار نمی گیرند.
  • هنگامی که رسوبات و جرم های ناخواسته از بین رفتند، دندانپزشکان برای سفیدی مطلوب از ابزار پولیش کننده استفاده می کنند. این ابزارهای صیقل دهنده که عمدتاً برقی هستند برای از بین بردن لکه ها و سایر اشکال رسوبات از سطح دندان ها استفاده می شوند.
ابزارهای دندانپزشکی و کاربردهای آنها

ابزارهای دندانپزشکی و کاربردهای آنها

از چه ابزارهای دندانپزشکی برای پرکردن دندان استفاده می شود؟

یک حفره دندانی با پر کردن درمان می شود، درمانی که طی آن دندانپزشکان پوسیدگی را تمیز می کنند و از یک رزین کامپوزیت برای پر کردن حفره استفاده می کنند. دندانپزشک از ابزارهای مختلفی از جمله دریل، استفاده خواهد کرد. این فرایند معمولاً شامل بی حس کردن دندان و استفاده از بی حس کننده موضعی است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا مکیدن پستانک برای دندان کودک مضر است؟

سپس دندانپزشک شما از مته دندانپزشکی برای از بین بردن و تراشیدن پوسیدگی استفاده خواهد کرد. دستگاه مکنده آب و ذرات کنده شده را تخلیه می کند و ناحیه را تمیز نگه می دارد. هنگامی که دندان تمیز شد، با رزین کامپوزیت پر می شود که با گذشت زمان به شکل حفره در می آید. رزین به صورت لایه لایه اعمال می شود که پس از اعمال هر لایه از نور UV برای سفت کردن آن استفاده می شود.

در نهایت، پس از چندین لایه، رزین حفره را به طور کامل پر می کند تا ظاهر طبیعی دندان را احیاء کند. دندانپزشک برای اتمام کار از پولیش استفاده می کند.

هزینه های پرکردن دندان به نوع ماده ای بستگی دارند که برای پر کردن استفاده می شوند. در اینجا نگاهی گذرا خواهیم داشت به برخی از متداول ترین موادی که برای پر کردن دندان ها استفاده می شوند:

نوع ماده پر کننده هزینه ماندگاری مزیت اصلی
آمالگام کم محکم؛ ۱۰ تا ۱۵ سال دوام دارد مقرون به صرفه، محکم برای سطوح جونده
رزین کامپوزیت متوسط خوب؛ ۵ تا ۱۰ سال دوام دارد زیبایی ظاهری خوب، مناسب برای پرکردن حفره های کوچک
گلاس آینومر متوسط کافی؛ تا ۵ سال دوام دارد زیبایی ظاهری خوب، فلوراید آزاد می کند
طلا بالا محکم؛ بیشتر از ۱۵ سال دوام دارد بسیار محکم و با دوام

نتیجه گیری

آشنایی با ابزار و عملکردهای دندانپزشکی می تواند به شما کمک کند تا برای ملاقات بعدی خود با دندانپزشک آمادگی بیشتری داشته باشید، که امیدواریم هر گونه اضطراب دندانی که ممکن است داشته باشید را کاهش دهد. از آینه ها گرفته تا مته ها، هر ابزاری هدف خود را دارد و خبر خوب این است که بیشتر ابزارها در واقع بی ضرر هستند. اگر فرایندی در پیش دارید که به ایجاد حفره نیاز دارد، دندانپزشک برای کاهش درد برای شما داروی بی حسی می زند یا تزریق می کند. در واقع، حتی ممکن است شما چیزی جز ارتعاشات مته را احساس نکنید!

و به خاطر داشته باشید، ابزارهای دندانپزشکی فقط برای استفاده حرفه ای هستند، سعی نکنید از این ابزارها برای انجام فرایندهای دندانپزشکی در منزل استفاده کنید.

پرسش های متداول در مورد ابزارهای دندانپزشکی

اشکالی ندارد اگر در خانه پلاک را از روی دندان هایم بتراشم؟

خودتان از ابزار دندانپزشکی استفاده نکنید. در عوض، باید برای برداشتن پلاک با دندانپزشک خود قرار ملاقات بگذارید. اکثر ابزارهای دندانپزشکی بسیار تیز هستند و فقط برای استفاده حرفه ای ها ساخته شده اند.

دندانپزشکان و دستیاران دندانپزشکی به طور ویژه آموزش دیده اند تا به طور ایمن و بدون آسیب رساندن تصادفی به لثه ها، پلاک و تارتار را از روی دندان های شما بتراشند. این ابزارها اگر به طور نامناسب استفاده شوند، به راحتی می توانند باعث آسیب به لثه و تحلیل رفتن لثه های شما شوند (لثه ها از دندان ها دور می شوند تا ریشه ها در معرض محیط دهان و بدون محافظ باقی بمانند و حساس شوند.)

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code