آنچه لازم است در مورد باندینگ دندان ها بدانید

 

دندان های شما به صورت طبیعی قوی هستند، و اکثر آنها به شما کمک خواهند کرد به مدت زیادی در طول عمر خود، بخورید، لبخند بزنید، و حتی با دندان های خود نوار پاره کنید (این کار را انجام ندهید). چرا آنها اینقدر با دوام هستند؟ زیرا مینای دندان شما یکی از محکم ترین اجزاء بدن شماست.

با این حال، لب پر شدن دندان ها راحت تر از آنکه شما فکرش را بکنید اتفاق می افتد- و حتماً لازم نیست مشت یا به طور تصادفی توپ به صورت برخورد کند. دندان های شما حتی با برخورد با یک بطری شیشه ای، شیر آب، یک قطعه یخ، یا حتی وضع حمل هم می توانند لب پر شوند. اگر شما از پوسیدگی دندان ها، براکسیسم، یا مقدار غیر عادی اسیدی رنج می برید که موجب خوردگی مینای دندان های شما می شوند، دندان های شما حتی راحت تر از این هم لب پر می شوند.

باندینگ دندان ها می تواند به ترمیم دندان های لب پر شده کمک کند و حتی از آنها در برابر آسیب بیشتر محافظت کند. آیا این حرکت برای شما خوب است؟ به خواندن این مطلب ادامه دهید تا بیشتر راجع به آن اطلاعات کسب کنید.

باندینگ دندان

باندینگ دندان

باندینگ دندان چیست؟

باندینگ دندان نوعی فرایند زیبایی دندانپزشکی است که دندان های لب پر شده، ترک خورده، یا شکسته را ترمیم می کند. علاوه بر این، به تغییر رنگ دندان ها، فاصله بین آنها، و یا حتی بلند بودن یک دندان نسبت به بقیه دندان ها با این روش قابل درمان است. “باند” رزین کامپوزیتی است که محلی که دندان شکسته شده است را ترمیم می کند و پوشش می دهد و باعث می شود ظاهر خوبی پیدا کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پرکردن دندان پوسیده با آمالگام

بر عکس روکش دندان (که برای پر شدگی های دندان استفاده می شوند)، رنگ کامپوزیت ها شبیه رنگ دندان ها خواهد بود، بنابراین ظاهری طبیعی خواهد داشت.

 

چرا حتی برای لب پر شدگی های کوچک باید باندینگ را انتخاب کرد؟

بسیاری از افراد به لبخند خود اهمیت می دهند، اما اصلاح لب پر شدگی ها و ترک خوردگی ها نیز برای سلامت دهان به طور کلی نیز حیاتی است. این ترمیم کمک می کند شما درست بجوید و از آسیب های بیشتر پیشگیری نماید که می توانند حتی سلامت دندان های اطراف را به خطر بیندازند.

باندینگ دندان

باندینگ دندان

باندینگ دندان ها برای چه افرادی گزینه مناسب تری است؟

باندینگ دندان بهترین گزینه برای دندان هایی است که آسیب های جزئی به آنها وارد شده است و به شدت پوسیده نشده اند. اگر یک (یا اکثر) دندان (های) خود را از دست دادید یا دندان شما به شدت آسیب دیده است، ممکن است ایمپلنت دندانی را به باندینگ ترجیح دهید. ایمپلنت های دندانی جایگزین دندان و ریشه آن به طور کامل می شوند، با یک ایمپلنت و یک روکش از جنس پرسلاین.

بعلاوه، باندینگ دندان برای افرادی خیلی خوب است که از رنگ دندان های خود راضی هستند. اما اگر همیشه می خواسته اید دندان های سفیدتری داشته باشید، لازم است قبل از آنکه دندانپزشک شما باندینگ را انجام دهد این خواسته خود را با او در میان بگذارید. دندانپزشک شما باندی همرنگ دندان های طبیعی خود شما انتخاب خواهد کرد، و اگر بعداً دندان های خود را سفید کنید، مینای دندان های طبیعی شما سفیدتر خواهند شد اما باندینگ دندان ها تغییر رنگ نخواهند داشت و تیره تر خواهند بود.

باندینگ دندان

باندینگ دندان

باندینگ دندان ها چگونه انجام می شود؟

باندینگ دندان ها فرایندی است که حتی نیاز به بی حسی هم ندارد، مگر آنکه شما نیاز به پر کردن دندان داشته باشید یا دندانپزشک مجبور باشد تغییر زیادی در شکل دندان ها ایجاد نماید. علاوه بر این، اگر لب پر شدگی دندان شما نزدیک اعصاب دندان شما باشد، نیز ممکن است نیاز به بی حسی داشته باشید، زیرا ممکن است این کار دردناک باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مشکلات ایمپلنت های دندانی پس از کاشت

گام اول عبارت است از انتخاب رنگ رزین کامپوزیت که تا حد امکان به رنگ دندان های خود شما شباهت دارد. دندانپزشک شما از چارت رنگ استفاده می کند تا انتخاب درستی داشته باشد.

سپس، دندانپزشک رزین کامپوزیت را برای چسباندن به دندان های موجود آماده می کند. دندانپزشک کار خود را با زبر کردن سطح دندان و اعمال ماده چسبنده آغاز خواهد کرد. زبری سطح باعث می شود مایع و کامپوزیت راحت تر به دندان بچسبند.

سپس رزین کامپوزیت افزوده می شود و شکل داده می شود تا آسیب دیدگی ترمیم شود. سپس نور فرا بنفش روی سطح آن تابانیده می شود. اگر همان زمان فکر می کنید خیلی عالی نیست، اصلاً ایرادی ندارد. دندانپزشک شما می تواند حتی پس از خشک شدن رزین، دندان را بیشتر شکل دهد.

 

چه خطراتی وجود دارند؟

باندینگ دندان فرایند سرپایی بی خطر و ساده ای است و هیچ خطری وجود ندارد. بر خلاف ونیرها، دندانپزشکان (به طور کلی) از دندان نمی تراشند، بنابراین اگر رزین کامپوزیت شما آسیب ببیند، بدون آنکه نگران این باشید که دندان شما ظاهر عجیبی پیدا کند، می توانید آن را اصلاح نمایید. علاوه بر این، رزین کامپوزیت کمتر از ونیرها و روکش ها لب پر می شوند و می شکنند.

 

چگونه باید از باندینگ دندان ها مراقبت نمود؟

هیچ چیز به اندازه دندان ها و مینای طبیعی شما محکم نیست، حتی رزین کامپوزیت ها. بنابراین، در حالی که باند دندان های شما را ترمیم می کنند، اما هنوز هم نیاز به مراقبت دارند. باید از کارهایی مانند جویدن قطعات یخ، یا اجسامی مانند خودکار و مداد اجتناب نمایید. غذاها و آبنبات های سفت نیز می توانند به باندینگ دندان ها آسیب بزنند. گرچه، این مواد برای دندان های طبیعی هم خوب نیستند، بنابراین بهتر است به طور کلی از آنها بپرهیزید، مخصوصاً اگر سابقه لب پر شدگی یا ترک خوردن دندان دارید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  انواع ایمپلنت های دندانی

علاوه بر این مهم است دقت نمایید که رزین نیز مانند مینای دندان های شما در برابر لکه های طولانی مدت دوام ندارد. اگر مقادی زیادی قهوه یا شراب قرمز بنوشید یا اگر سیگار می کشید، ممکن است لکه های ماندگاری روی باندینگ دندان شما بوجود بیایند.

متأسفانه، نمی توان رزین کامپوزیت را سفید کرد. بنابراین اگر روی باندینگ دندان شما لکه بوجود آمد، یا باید با آن کنار بیایید یا آن را تعویض کنید.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code