آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟

 

یکی از رایج ترین سؤالاتی که راجع به استفاده از ابزارهای ارتودنسی (بریس ها: شامل براکت ها و سیم کمانی) پرسیده می شود این است که آیا قرار گرفتن براکت های ارتودنسی روی دندان ها درد دارد. اگر بخواهیم صادقانه پاسخ دهیم، قرار گرفتن براکت ها روی دندان ها هیچ دردی نخواهد داشت، بنابراین هیچ دلیلی برای نگرانی و اضطراب وجودد ندارد. در اکثر موارد، پس از قرار گرفتن سیم کمانی روی براکت ها ممکن است سوزش و ناراحتی خفیفی احساس شود، که ممکن است برای چند روز ادامه داشته باشد.

دو نوع بریس ثابت دندانی وجود دارند که برای صاف کردن دندان ها استفاده می شوند: بریس های ثابت سرامیکی و بریس های ثابت فلزی. هر دو نوع این ابزارها شامل براکت هایی می شوند که به تک تک دندان ها چسبانده می شوند و یک سیم کمانی درون شکاف براکت ها قرار می گیرد تا دندان ها را به آرامی جابجا کند و آنها را به بهترین وضعیت نزدیک سازد. در پایان، برای نگهداشتن سیم کمانی در جای خود، گره الاستیک یا فلزی استفاده می شود. برخی ارتودنتیست ها ممکن است از براکت های سلف لیگیتینگ استفاده کنند که به گره لاستیکی یا فلزی برای نگه داشتن سیم کمانی در جای خود نیاز ندارند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آفت دهان و روش درمان آن

بریس های دندانی ثابت برای درمان تعداد زیادی از مال اکلوژن ها شامل اوربایت، آندربایت، کراس بایت و فشردگی و نامرتبی دندان ها استفاده می شود. در صورتی که ارتودنتیست مشخص نموده باشد که مال اکلوژن در نتیجه فشردگی و نامرتبی دندان ها ایجاد شده است، این امکان وجود دارد که ممکن است نیاز باشد یک یا چند دندان کشیده شوند تا فضای کافی برای صاف شدن دندان ها ایجاد شود.

بهترین راه برای کاهش درد ناشی از براکت های ارتودنسی

حتی اگر براکت های خود را نزد بهترین ارتودنتیست ها هم کار بگذارید، باز هم مقداری درد و سوزش وجود خواهد داشت. برای اکثر بیماران کنترل این درد انجام پذیر است، اما برای افرادی که آستانه تحمل درد آنها پایین است، یا کسانی که درد ناشی از تنظیم مجدد ابزار برای آنها بسیار آزار دهنده است، امکان تحمل درد وجود ندارد. در اینجا به بیان راهکارهایی خواهیم پرداخت که موجب کاهش درد ناشی از براکت های ارتودنسی خواهند شد.

آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟

آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟

داروی مسکن استفاده کنید.

ایبوپروفن از جمله شناخته شده ترین گزینه هاست، اما از هر نوع مسکنی که استفاده کنید می تواند درد را کاهش دهد تا جایی که قابل تحمل باشد.

آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟

آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟

محلول آب و نمک غرغره کنید.

در صورتی که در لثه ها یا دندان های خود احساس سوزش دارید، غرغره کردن محلول آب و نمک روشی مناسب برای برای کاهش فشار، التهاب و درد خواهد بود. بسیاری از ارتودنتیست ها پیشنهاد می دهند این کار درست پس از قرار گرفتن براکت ها روی دندان ها انجام شود زیرا به سادگی مانع التهاب و حساسیت لثه ها یا داخل گونه ها و لب ها خواهد شد. شما به سادگی با ترکیب مقداری آب ولرم و نمک طعام می توانید محلول خود را آماده کنید.

آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟

آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟

برای مدتی از خوردن غذاهای سفت و خشک پرهیز کنید.

غذاهایی که شما را مجبور می کنند محکم آن را گاز بزنید، تنها موجب افزایش درد و ناراحتی داخل دهان شما خواهند شد. طی یک هفته نخست پس از قرار گرفتن براکت ها روی دندان ها، غذاهایی مانند سوپ، ماست، پودینگ، بلغور جو دو سر، و دیگر غذاهای نرم بخورید. این کار به فک و دهان اجازه می دهد با براکت ها تطبیق پیدا کنند.

آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟

آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟

بستنی بخورید.

هر چند در طول دوره استفاده از براکت های ارتودنسی باید مصرف شکر را کاهش دهید تا دندان ها کمتر در معرض پوسیدگی قرار داشته باشند، اما خوردن بستنی می تواند به بی حس کردن دهان و کاهش فشار و التهاب لثه ها کمک کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پاکت پریودنتال چیست؟

مقداری سوپ گرم بخورید.

مقداری سوپ گرم، مخصوصاً سوپی که حاوی مقادیر زیادی پروتئین باشد، راهی عالی برای کاهش درد دندان ها است.

دستورالعمل های ارتودنتیست خود را دنبال نمایید.

اگر ارتودنتیست شما دستورالعمل خاصی برای خوردن غذا یا استفاده از رابر بند یا تنظیم اکسپندر داده است، این دستورالعمل ها را دنبال نمایید. در غیر اینصورت، دهان شما زمان کافی برای تطبیق پیدا کردن با این درمان را پیدا نخواهد کرد.

از دست کاری براکت ارتودنسی خودداری کنید.

در صورتی که دائماً در حال دستکاری براکت های ارتودنسی خود، خواه با زبان یا با انگشت هستید، نه تنها در حال انتقال باکتری به دهان خود هستید (در صورت استفاده از دست)، بلکه موجب بروز درد بیشتر در دهان خود می شوید.

آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟

آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟

از موم ارتودنسی استفاده کنید.

ارتودنتیست به شما ظرفی حاوی موم ارتودنسی خواهد داد. این موم باید روی قسمت های سخت براکت ها قرار گیرد تا بخش های داخلی دهان به احساس وجود براکت های فلزی داخل دهان عادت کنند.

استفاده از غذاها و نوشیدنی های اسیدی را متوقف نمایید.

اسید موجود در آبمیوه ها و نوشابه ها می تواند موجب سوزش زخم های داخل دهان شما شوند. طی دو هفته نخست پس از دریافت بریس ها، از خوردن یا نوشیدن هر خوراکی اسیدی اجتناب نمایید تا از بروز درد و سوزش پیشگیری نمایید.

یک تکه کوچک یخ بمکید.

به هیچ عنوان تکه یخ را نجوید، اما مکیدن آن برای چند دقیقه می تواند موجب تسکین درد داخل دهان و تورم لثه ها شود.

آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟

آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟

مسواک نرم تری استفاده نمایید.

استفاده از مسواک نرم به برداشتن پلاک و جرم دندان کمک می کند، از طرفی هم فرچه های زبر می توانند موجب سوزش زخم های داخل دهان شوند. از یک مسواک نرم استفاده کنید تا هم لثه های شما را ماساژ دهد، و هم به برداشتن ذرات غذا از اطراف براکت ها و سیم های کمانی کمک کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چرا دندان های من انقدر سریع لک می شوند؟

خمیر دندان مخصوص دندان های حساس استفاده کنید.

در صورتی که درد به سرعت از بین نرود، می توانید خمیر دندانی استفاده کنید که فرمولاسیون خاص آن برای دندان های حساس است. این خمیر دندان ها به کاهش درد فک و خود دندان ها کمک می کنند تا اینکه دهان با براکت ها کاملاً تطبیق پیدا کند.

از ژل بی حس کننده استفاده کنید.

از هر داروخانه ای می توانید ژل بی حس کننده خریداری کنید، که معمولاً به شکل تیوب در بازار هستند که اعمال ژل آن روی دندان ها و لثه هایی که درد دارند آسان است. این ژل کمک می کند منطقه درد برای چند ساعت بی حس بماند، که برای افرادی که درد مانع خواب شبانه آنها می شود فوق العاده است.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code