0

با ابداع درمان های جدید، اکنون لبخندی بهتر برای افراد بیشتری قابل فراهم شدن است. یکی از شناخته شده ترین فرایندهای زیبایی بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها است. رنگ عاجی روشن طبیعی مینای دندان ها می تواند به رنگ زرد، نارنجی، قهوه ای، خاکستری- و حتی آبی یا سبز- درآید. علل تغییر رنگ دندان ها عبارتند از ایجاد لکه ناشی از نوشیدن قهوه یا مصرف تنباکو، آسیب و حادثه ای که به پالپ دندان آسیب می رساند، مصرف آنتی بیوتیک تتراسایکلین یا سطوح بالای فلوراید در حالی که دندان ها در حال رشد هستند، خوردگی از پر شدگی های نقره ای دندان، و ساییدگی طبیعی مینای دندان ها با بالا رفتن سن.

گرچه برخی لکه ها می توانند به صورت موفقیت آمیزی با تکنیک های بلیچینگ زدوده شوند، اما ممکن است بلیچینگ برای افرادی که دندان های حساس دارند یا پوشش روی ریشه دندان های آنها از دست رفته است، ناراحت کننده و آزار دهنده باشد. تکنیک های بلیچینگ مختلفی وجود دارند.

آفیس بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها در مطب

با سفید کردن دندان ها در مطب دندانپزشکی می توان نتایج سریعی بدست آورد. بنابراین، برای بدست آوردن یک لبخند درخشان، انجام دادن آن ارزشش را دارد. قبل از انجام فرایند سفید کردن دندان ها در مطب، باید آماده سازی های لازم انجام شوند، که عبارتند از:

  • باید دندان های خود را مسواک بزنید.
  • به فکر استفاده از بالم لب باشید تا از خشکی و سوزش لب ها جلوگیری کنید.
  • علاوه بر این، باید پاکسازی تخصصی دندان ها (جرمگیری) را انجام دهید.

دو توصیه ای که لازم است به شما کنیم این هستند که اگر شما امیدوار هستید می توانید در منزل پلاک های دندانی و تارتار را از روی دندان ها بردارید، به زودی ناامید خواهید شد. آنها سخت تر از آن هستند که بتوان به سادگی از شر آنها رها شد. متأسفانه، شما به کمک های تخصصی نیاز خواهید داشت. در حال حاضر، زدودن آنها قبل از سفید کردن دندان ها واقعاً ضروری است.

چرا؟

زیرا ژل های سفید کننده دندان ها نمی توانند به درون پلاک ها و رسوب های دندانی نفوذ کنند. حضور آنها منجر به بروز نتایج لکه داری خواهد شد. علاوه بر این، وقتی دندانپزشک دندان های شما را پولیش می کند، مقداری از لکه های روی سطوح دندان ها را خواهد زدود. بنابراین، ژل های سفید کننده بهتر به درون مینای دندان ها نفوذ خواهد کرد. در نهایت، پاکسازی دندان ها ممکن است مقداری از حفره های دندانی، یا نشتی پر شدگی دندان ها را نشان خواهد داد. و نیاز است این قبل از سفید کردن دندان ها به آن پرداخته شود!

اما آیا پاکسازی دندان ها می تواند برای احیاء رنگ اصلی دندان ها کافی باشد؟

این خیلی خوب نخواهد بود؟ می توانید از هزینه ها و زمان اضافی برای فرایندهای سفید کردن دندان ها اجتناب نمایید.

متأسفانه، پاسخ منفی است.

پاکسازی ها و پولیش کردن ساده دندان ممکن است برای زدودن لکه های سطحی دندان ها کافی باشد.

و اینجاست که عموماً سفید کردن دندان ها به میان می آید.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها
بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها

آفیس بلیچینگ چگونه عمل می کند؟

همه فرایندها به صورت برابر و یکسان انجام نمی شوند. آری، برخی تفاوت ها بین فرایندهای مختلف وجود دارند. اما نگران نباشید. ما در زیر گام های اصلی را توضیح خواهیم داد و در بخش بعد به بیان تفاوت ها خواهیم پرداخت.

همه فرایندهای سفید کردن دندان ها در مطب یک روند استاندارد را دنبال می کند:

  • دندانپزشک قبل از آغاز فرایند، ابتدا سایه رنگ دندان ها را اندازه گیری می کند. هدف از انجام این کار مقایسه رنگ موجود دندان ها با چارت رنگی است که دندانپزشک ها برای مشخص نمودن رنگ دندان ها در اختیار دارند. این مبنایی برای اندازه گیری بهبود رنگ دندان ها پس از سفید شدن آنها خواهد بود. وقتی این درجه رنگ مشخص شد، فرایند سفید کردن دندان ها آغاز خواهد شد.
  • دندانپزشک با استفاده از سمباده دندان ها را پولیش خواهد کرد. سپس یک رتراکتور دور لب ها قرار خواهد داد تا همه دندان هایی که هنگام خندیدن شما قابل مشاهده هستند قابل دسترسی باشند. سپس چشم ها، لب ها، و لثه های شما را پوشش خواهد داد تا از آنها در برابر ژل سفید کننده محافظت کند. برای پوشش دادن لثه ها از رابر دم یا نوعی ژل مخصوص استفاده خواهد شد. در نهایت، تنها دندان های شما قابل مشاهده خواهند بود. این فرایند 10 دقیقه طول خواهد کشید.
  • مرحله بعد اعمال ژل سفید کننده مخصوص روی دندان ها است. این ژل وقتی داخل دهان قرار می گیرد مواد فعالی از خود آزاد می کند. سفید کردن دندان ها در یک جلسه 15 تا 20 دقیقه ای انجام می شود. در هر جلسه لایه های قبلی برداشته می شوند.
  • در مرحله نهایی، دهان با مقادیر زیادی آب شستشو داده می شود و (در صورت لزوم) دندان ها مجدداً با سمباده صیقل داده می شوند. دندانپزشک در آخر رنگ نهایی را با رنگ مشخص شده دندان ها در ابتدای جلسه سفید کردن دندان ها مقایسه خواهد کرد تا اطمینان حاصل نماید آیا فرایند نیاز به تکرار شدن دارد یا خیر و در صورت لزوم ژل بیشتری اعمال خواهد کرد. در انتها رتراکتور از دور دهان برداشته خواهد شد و رنگ نهایی بررسی خواهد شد.
بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها
بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها

دهیدراته شدن (کم آب شدن) موقتی دندان ها می تواند نتایجی که بلافاصله پس از فرایند قابل مشاهده هستند را تحت تأثیر قرار دهد.

0/5 (0 نظر)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *