خارش لثه و راه هایی برای درمان آن

هیچ کس دوست ندارد حساسیت و ناراحتی بیشتری در دهان خود داشته باشد. خوشبختانه، با کمک دندانپزشک، خلاص شدن از شر خارش لثه معمولاً یک فرآیند سریع و آسان است. اگر به دنبال تسکین خارش لثه هستید، می توانید برای یک پاکسازی تخصصی نزد دندانپزشک خود برنامه ریزی کنید. به خواندن این مقاله ادامه دهید اطلاعات بیشتری در مورد درمان خارش لثه ها کسب کنید.

چرا لثه های من خارش می کنند؟

لثه ها به دلیل عوامل متعددی ممکن است خارش داشته باشند. در بسیاری از مواقع، لثه ها به دلیل انباشته شدن باکتری ها داخل دهان شروع به خارش می کنند. ناراحتی همراه با خارش برای شما یادآور یا نشانه این است که بدن شما به شما می گوید که باید چیزی را در مورد نحوه مراقبت از لثه های خود تغییر دهید. تغییرات هورمونی، از جمله تغییرات مربوط به بلوغ، بارداری و یائسگی، می توانند منجر به افزایش حساسیت لثه ها شوند، اما نباید تصور کنید که خارش لثه های شما به همین دلیل اتفاق می افتد. دریافت مشاوره دندانپزشکی بهترین راه برای تأیید علت و ایجاد یک طرح درمان برای خارش لثه ها است.

همچنین، گاهی اوقات لثه ها به دلیل واکنش ها یا حساسیت های آلرژیک فرد خارش خواهند داشت، گرچه خارش ناشی از آلرژی اغلب نه تنها روی لثه ها، بلکه روی سقف دهان و یا حتی زبان نیز رخ می دهد. حتی چیزی به سادگی خشکی بیش از حد دهان می تواند منجر به اعتراض به لثه های حساس شود. بنابراین، دلایل مختلفی برای خارش لثه ها وجود دارند. اگر لثه های شما خارش دارند، باید هر چه سریع تر علت آن را پیدا کنید. به این ترتیب، می توانید با هدف قرار دادن مشکل، می توانید خارش لثه های خود را تسکین دهید تا مجبور نباشید ناراحتی را داخل دهان خود احساس کنید.

خارش لثه

خارش لثه

آیا خارش لثه ها یک وضعیت عود کننده است؟

اگر لثه های شما باعث ناراحتی شما می شوند، به دنبال تسکین فوری خارش لثه ها هستید. سپس، با تکمیل درمان خارش لثه های خود، می خواهید بدانید که آیا این منبع ناراحتی به زودی دوباره برای شما اتفاق خواهد افتاد یا خیر. در حالی که پیش بینی کامل علل ناراحتی داخل دهان غیر ممکن است، اما با توجه به نحوه مراقبت از سلامت دهان خود، می توانید خطر ابتلا به خارش لثه ها را به حداقل برسانید. خارش لثه ها معمولا با التهاب لثه و بیماری پریودنتال همراه است. شایع ترین علل این نوع تحریک داخل دهان، مسواک زدن ناکافی و نخ دندان کشیدن و عدم مراجعه روتین به دندانپزشک است. بهداشت مناسب دهان و دندان برای همه افراد، بخصوص افرادی مهم است که در معرض خطر ابتلا به ژنژیویت یا بیماری لثه قرار دارند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی فوری با ونیر دندانی

حتی اگر هیچ کس نمی خواهد این نوع ناراحتی را داخل دهان خود داشته باشد، به دلایل مختلف تحریک موقت لثه برای بسیاری از افراد بزرگسال اتفاق می افتد. خبر خوب این است که، مهم نیست که چه چیزی باعث ناراحتی لثه های شما می شود، احتمالاً می توان از طریق بهداشت بهتر دندان و حمایت تخصصی مناسب آن را برطرف کرد. معمولاً داشتن خارش لثه نباید یک بیماری عود کننده باشد، مگر اینکه با بی توجهی به بهداشت دهان و دندان خود باعث بازگشت آن شوید.

خارش لثه

خارش لثه

درمان معمول خارش لثه ها چیست؟

از آنجا که لثه ها بافت های ظریفی هستند که به عنوان مهر و موم اطراف هر دندان عمل می کنند، لثه های سالم برای محافظت از دندان های شما بسیار مهم هستند. به این معنا که خارش لثه ها معمولاً سیگنال هایی از تجمع میکروب ها یا باکتری های اضافی در دهان است. بنابراین، در بیشتر موارد، تسکین خارش لثه ها به پیشگیری از طریق بهداشت مناسب دهان و دندان ها و همراه با درمان خارش لثه ها از طریق مراقبت های تخصصی دندانپزشکی کاهش می یابد.

خارش لثه های شما خواه به دلیل ایجاد پلاک باید یا بیماری لثه، لازم نیست منتظر ناراحتی باشید. درمان خارش لثه ها امکان پذیر و معمولاً ساده است، اما شما به معاینات و پشتیبانی ویژه از سوی دندانپزشک نیاز دارید. به این ترتیب، می توانید از تسکین خارش لثه ها مطمئن شوید و در درازمدت به سوی داشتن لثه های سالم تر حرکت کنید.

یک طرح درمانی هدفمند

تصور نکنید که می توانید علت خارش لثه های خود را تشخیص دهید یا تلاش کنید تا برای خارش لثه های خود طرح درمانی ارائه دهید، زیرا ممکن است منبع واقعی مشکل را هدف قرار ندهید. مهم است که بدانید که لثه های ملتهب یا به طور استثنایی تحریک شده می توانند نشانه بیماری لثه یا ژنژیویت باشند. از سوی دیگر، درد یا تورم خیلی شدید می توانند به آسیب داخلی دهان یا آبسه دندان اشاره داشته باشند. در این موارد، تسکین خارش لثه ها ممکن است به معنای پرداختن به مشکلات دیگر داخل دهان نیز باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  عفونت ایمپلنت های دندانی

این منابع جدی تر ناراحتی هنوز هم می توانند نسبتاً سریع و آسان درمان شوند، اما لازم است که دندانپزشک دهان شما را معاینه کند و یک طرح درمان برای خارش لثه های شما ایجاد کند. شایع ترین نشانه خارش لثه ها این است که لثه های شما هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن خونریزی می کنند. با این حال، خونریزی روزانه ممکن است نشانه ای از وجود یک نگرانی اساسی باشد که دندانپزشک باید آن را بررسی کند. در هر صورت، دندانپزشک می تواند به شما کمک کند تا منبع خارش خود را مشخص کنید و راه حلی برای تسکین خارش لثه ها ایجاد کنید، که می تواند از یک پاکسازی تخصصی خوب تا یک طرح مراقبت هدفمندتر باشد.

پشتیبانی خود را برنامه ریزی کنید.

تسکین، درمان و اجتناب از خارش لثه ها به برنامه ریزی برای حمایت از سوی دندانپزشک برای تکمیل برنامه روتین بهداشت دهان و دندان شما بستگی دارد. چه بخواهید همین الان خارش لثه هایتان را متوقف کنید، یا بخواهید از عود این مشکل در چند ماه آینده جلوگیری کنید، توصیه می کنیم برای مراقبت های مناسب از دندان های خود یک قرار ملاقات بگذارید. البته، نمی توانید کنترل کنید که آیا به دارویی واکنش آلرژیک یا حساسیت بیش از حد دارید که باعث خشکی دهان می شود و در نتیجه باعث خارش موقت لثه می شود. اما می توانید به طور منظم برای قرار ملاقات های دندانپزشکی برنامه ریزی کنید، روزانه دندان ها را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، و به درستی از لثه های خود مراقبت کنید و خطر بیشتر مواجه شدن با خارش لثه را کاهش دهید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چرا دندان اضافی در می آوریم؟

گرچه گاهی اوقات به نظر می رسد که در منزل می توانید از ناراحتی لثه پیشگیری و آن را درمان کنید، اما باید با به دندانپزشک خود مراجعه کنید. تمیز کردن تخصصی منظم دندان ها می تواند از درد و ناراحتی داخل دهان از جمله خارش بی مورد لثه ها جلوگیری کند.

خارش لثه

خارش لثه

یک روتین منظم

در حالی که همیشه مهم است که عادات بهداشت دهان و دندان خود را در منزل اولویت بندی کنید، هیچ جایگزینی برای تخصصی پاکسازی و مراقبت دریافتی در مطب دندانپزشک وجود ندارد. یک دندانپزشک آموزش دیده می تواند به شما کمک کند تا نه تنها علت هر گونه ناراحتی یا درد داخل دهان خود را شناسایی کنید، بلکه می تواند راه حل های هدفمند و تخصصی را برای حرکت فراتر از خارش لثه ها ارائه دهد.

تمیز کردن منظم دندان ها یکی از روتین ترین روش های تسکین خارش لثه است. اولویت دادن به بخش سلامت دهان و دندان در برنامه روزانه به شما کمک می کند خارش لثه را تسکین دهید که ماندگار باشد. نیاز نیست که از خارش لثه ها رنج ببرید، بنابراین برای مراجعه به منظور دریافت حمایت تخصصی تأخیر نکنید. سلامت دندان به معنای مراقبت نه تنها از دندان ها، بلکه از لثه ها نیز هست. برای دریافت کمک مورد نیاز، یک قرار ملاقات با دندانپزشک خود بگذارید.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code