نکات مهمی راجع به ونیرها – بخش دوم

در مقاله قبل به بیان یک دسته از حقایقی پرداختیم که اطلاع داشتن از آنها برای افرادی که قصد دارند از ونیرهای دندانی استفاده کنند ضروری است. در این مقاله به بیان دیگر نکات مهم خواهیم پرداخت.

می توانید از بین ونیرهای پارسیل یا کامل انتخاب کنید.

ونیرهای پارسیل ونیرهایی هستند که کل دندان را پوشش نمی دهند اما ونیرهای کامل کل دندان را پوشش می دهند. شرایط هر فرد متفاوت است و هر کسی می تواند از ونیرهای پرسلاین استفاده کند، اما بسته به نیازهای فردی ممکن است لازم باشد دندانپزشک ونیرها را تنها روی نوک دندان ها یا روی همه بخش های دندان، روی یک دندان، یا روی تمام دندان هایی اعمال کند که از جلو حین لبخند زدن مشاهده می شوند. تفاوت این روش ها در مقدار دندانی است که باید تراشیده شود. برای ونیرهای کامل لازم است ۵ /۰ میلی متر از کل سطح دندان تراشیده شود.

نمونه ونیرهای آماده بدون تراش دندان

نکات مهمی راجع به ونیرها - بخش دوم

نکات مهمی راجع به ونیرها – بخش دوم

 

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نکات مهمی راجع به ونیرها - بخش اول

ونیرهایی که تنها نیاز به آماده سازی اندکی دارند

نکات مهمی راجع به ونیرها - بخش دوم

نکات مهمی راجع به ونیرها – بخش دوم

 

استفاده از ونیرهای موقت به مدت ۷ تا ۱۰ روز قبل از ونیرهای دائمی

پس از دریافت ونیرهای موقت پارسیل یا کامل، لازم است به مدت ۷ تا ۱۰ روز از آنها استفاده کنید. دندانپزشک ها این ونیرها را تحت عنوان “لبخند آزمایشی” می شناسند. از این طریق می توانید ببینید با لبخند جدید خود چگونه زندگی خواهید کرد. بنابراین، پس از یک هفته یا بیشتر که باز می گردید می توانید راجع به تغییراتی که دوست دارید در آنها ایجاد شود با دندانپزشک خود صحبت می کنید. به محضی که روی تغییرات مد نظر خود با دندانپزشک به تفاهم رسیدید، یک بار دیگر از دندان ها قالب گرفته می شود و نمونه آزمایشی ساخته می شود تا برای آزمایشگاه ارسال شود. وقتی ونیرهای پرسلاین آماده شدند، یک بار دیگر روی دندان های شما قرار می گیرند تا اطمینان حاصل شود که به خوبی متناسب با دندان ها هستند.

نکات مهمی راجع به ونیرها - بخش دوم

نکات مهمی راجع به ونیرها – بخش دوم

 

قبل از قرار گیری ونیرهای موقت نیز ممکن است بی حسی موضعی لازم داشته باشید.

صرف نظر از اینکه ونیرهای پارسیل را انتخاب کنید یا ونیرهای کامل را، به هر حال تحت یک فرایند پزشکی قرار می گیرید، بنابراین بی حسی موضعی لازم است. به آن به عنوان یک جراحی پلاستیک برای دندان ها نگاه کنید و بسته به تعداد ونیرهایی که قرار است دریافت کنید ممکن است لازم باشد یک ساعت یا بیشتر روی صندلی دندانپزشکی باشید. مثلاً ۱۰ دندان حدود ۳ ساعت زمان می برد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کرم خوردگی و پوسیدگی دندان

از چسب مخصوص برای چسباندن ونیرها به دندان ها استفاده می شود.

سمان نوعی چسب مخصوص دندانپزشکی و نوعی ماده است که یک پل میکروسکوپی بین دندان های واقعی و پرسلاین بوجود می آورند به گونه ای که به آنها بچسبند و به بخشی از آن تبدیل شود. این چسب چیزی شبیه همان چسبی است که برای چسباندن ناخن های مصنوعی استفاده می شود، با این تفاوت که با قرار گرفتن آنها روی دندان های شما، دیگر قادر نخواهید بود آن را خارج کنید. پس از قرار گیری چسب در جای خود، ونیر روی دندان قرار می گیرد. سمان با تاباندن نور باریک UV روی آن خشک می شود تا هر چیزی را در جای خود ثابت کند. این فرایند برای ۱۰ دندان حدود یک ساعت زمان می برد.

حساسیت به چسب دندانپزشکی

پنجاه درصد از بیماران دچار حساسیت به چسب دندانپزشکی می شوند که واکنشی است که بین دندان ها و مواد چسبنده بوجود می آید. درد شدیدی که با آن بوجود می آید می تواند ۶ ساعت بعد از بین رفتن اثر ماده بی حسی طول بکشد و پس از آن درد خفیفی بوجود بیاید که به صورت پیاپی وجود خواهد داشت. قبل از این بازه زمانی می توانید ایبوپروفن مصرف کنید.

روزهای پس از این فرایند معمولاً یک دوره تطبیق وجود دارد که طی آن احتمالاً بایت احساس خوشایندی ندارد و ممکن است دردهای شدیدی احساس شود. در صورت بروز هر یک از این شرایط، به دندانپزشک مراجعه کنید تا با کمک فایل در دندان ها تغییرات اندکی ایجاد کند و مقداری از سمان های اضافی که بین دندان ها گیر کرده اند را در ابعاد میکروسکوپی بتراشد (این سمان های اضافی معمولاً منشاء درد هستند). همه این خدمات به صورت رایگان ارائه می شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی فوری با ونیر دندانی

لثه ها ممکن است مقداری سوزش داشته باشند.

علاوه بر حساسیت به مواد باندینگ (موادی که برای چسباندن استفاده می شوند)، لثه ها یک روند بهبود کلی را طی می کنند، زیرا لازم است اطراف دندان های جدید دوباره شکل بگیرند. باز هم می توانید از مسکن هایی مانند ایبوپروفن استفاده کنید.

هر چه برخورد با دندان ها سخت تر باشد، دوره بهبود طولانی تر خواهد بود.

اگر بیمار عاداتی مانند دندان قروچه داشته باشد، روند بهبود او کندتر پیش خواهد رفت اما همه این دردها موقتی هستند و همه بیماران ابراز داشته اند که پس از مدتی فراموش کرده اند این فرایند را انجام داده اند زیرا احساسی که ونیرها بوجود می آورند مانند دندان های طبیعی هستند.

نکات مهمی راجع به ونیرها - بخش دوم

نکات مهمی راجع به ونیرها – بخش دوم

 

ونیر سرمایه هایی هستند که باید مراقب آنها باشید

همه ونیرها، پارسیل یا کامل، مستلزم پرداخت هزینه هستند، که این هزینه چندان هم کم نیست زیرا این روکش های جدید دندان ها دست ساز هستند و نمی توانند بهتر از دندان های طبیعی باشند که آنها نیز بالأخره آسیب دیده اند. پس بهتر است تمام تلاش خود را برای نگهداری از آنها بکنید.

ونیر نیر مدت محدودی دوام خواهند داشت و نیاز به تعویض دارند

علیرغم همه مراقبت هایی که از ونیرها می توانید داشته باشید (مسواک زدن و کشیدن نخ دندان)، ممکن است خیلی زود (۱۵ تا ۲۰ سال بعد) متوجه شوید ونیرهای شما نیاز به تعویض دارند. این به عوامل دیگر مانند عادت هایی بستگی دارد که ممکن است داشته باشید، مانند دندان قروچه شبانه.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code