کراس بایت چیست؟ – بخش دوم

در مقاله قبل مال اکلوژن کراس بایت را به شما معرفی کردیم و از انواع آن صحبت کردیم. در این مقاله به درمان های آن خواهیم پرداخت.

درمان های کراس بایت

کنترل و درمان کراس بایت قدامی

کراس بایت نوعی مال اکلوژن است و نیاز به درمان دارد. این درمان می تواند به اشکال مختلفی صورت بگیرد اما در هر صورت تنها با ارتودنسی قابل انجام است. تنها ۹% موارد، یا حتی کمتر، به صورت خود به خود اصلاح می شوند. کراس بایت نه تنها موجب می شود کودک اعتماد به نفس خود را از دست دهد، بلکه برای غذا خوردن نیز مشکل بوجود می آورد و می تواند منجر به بروز اختلالات فکی- گیجگاهی شود، که در مفاصل فک و نیز ماهیچه هایی که حرکات فک را کنترل می کنند درد ایجاد می کند.

وجود یا عدم وجود جابجایی قدامی نسبت به ارتباط مرکزی اکلوژن مرکزی، حین بستن مندیبل، باید به عنوان بخشی از تشخیص در نظر گرفته شود. تمایز بین مال اکلوژن های کلاس ۳ واقعی و کلاس ۳ کاذب روی طرح درمان، تشخیص و ثبات نتایج تأثیر دارد.

عواملی که حین درمان باید مد نظر قرار گیرند:

 • چه نوع حرکتی لازم است
 • اوربایت در انتهای درمان
 • کشیدن / عدم کشیدن دندان
 • آیا جابجایی دندان های روبرو لازم است یا خیر
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی

نوع جابجایی مورد نیاز برای اصلاح بررسی می شود. برای منحرف کردن جهت نوک دندان ها می توان از ابزارهای متحرک؛ و براغی جابجایی بدنه دندان ها باید از ابزارهای ثابت استفاده کرد. ابزار باید این ویژگی ها را داشته باشد، و دندان های جلو را به خوبی نگه دارد تا اثر نمایشی عوامل فعال را بی اثر کند. برای رها کردن اکلوژن از قوس دندانی روبرو، باید از بایت پلین یا یک عنصر فعال برای جابجایی دندان ها استفاده شود. زمانی می توان به فکر استفاده از ابزارهای ثابت بود که اوربایت چندان زیاد نباشد که لازم باشد دندان های جلوی صاف شده حفظ شوند.

کویل اسپرینگ های باز می توانند در مکانیزم سیم های صاف استفاده شوند تا طول قوس دندانی را به اندازه ای برسانند که همه دندان ها در آن جا شوند. گاهی اوقات برای دندان های جلوی فک بالا که به صورت پالاتال واقع شده اند، تورک ریشه ای منفی لازم است. درمان اوربایت کافی و انحراف طبیعی دندان ها در راستای محور طولی برای ثبات و حفظ نتایج مهم است.

کراس بایت چیست؟ - بخش دوم

کراس بایت چیست؟ – بخش دوم

درمان کراس بایت قدامی در سنین پیش از نوجوانی

 1. استفاده از تیغه زبانی: از این روش می توان برای اصلاح کراس بایتی استفاده کرد که رو به افزایش است. تیغه زبانی شبیه چوب بستنی صاف است، که داخل دهان قرار می گیرد و از سمت پالاتال با دندان هایی که به صورت کراس بایت در حال رشد هستند تماس پیدا می کند. هنگام بسته شدن جزئی فک ها، طرف مخالف دندان ها با سمت لبی دندان های مقابل در مندیبل تماس پیدا می کند. فشار ملایمی که در طول این دوره ایجاد می شود کمک می کند دندان ها به وضعیت بهتری نزدیک شوند.
 2. ابزار کاتالان یا ابزار مورب فک پایین: ابزار مورب فک پایین با زاویه ۴۵ درجه نسبت به سطح اکلوزال ماگزیلا ساخته می شود و می تواند روی دندان های جلوی فک پایین چسبانده شود.

  کراس بایت چیست؟ - بخش دوم

  کراس بایت چیست؟ – بخش دوم

 3. فیس ماسک و وسیع کردن فک بالا: این روش زمانی می تواند استفاده شود که یک نقص عرضی اسکلتی در ماگزیلا اتفاق بیفتد.

  کراس بایت چیست؟ - بخش دوم

  کراس بایت چیست؟ – بخش دوم

 4. ابزار فرنکل ۳: از این ابزار برای اصلاح مال اکلوژن اسکلتی کلاس ۳ که رو به افزایش است استفاده می شود.
  کراس بایت چیست؟ - بخش دوم

  کراس بایت چیست؟ – بخش دوم

   

 5. ابراز چانه بند: از این ابزار برای هدایت مجدد رشد جلوآمدگی مندیبل استفاده می شود.

درمان کراس بایت قدامی در نوجوانان و افراد بزرگسال

 1. می توان از ابزارهای ثابت برای کراس بایت یک یا چند دندان استفاده کرد.
 2. استفاده از تکیه گاه موقت
کراس بایت چیست؟ - بخش دوم

کراس بایت چیست؟ – بخش دوم

کنترل و درمان کراس بایت خلفی

 1. فنر Coffin سیم امگا شکلی است که برای اصلاح کراس بایت در افراد کم سنی استفاده می شود که دندان های آنها در حال رشد هستند. وسیع کردنی که انجام می شود به آرامی و به صورت متقارن دو طرفه انجام می شود.
  کراس بایت چیست؟ - بخش دوم

  کراس بایت چیست؟ – بخش دوم

   

 2. کوآد هلیکس نوعی ابزار ثابت است که به بندهای اولین دندان های مولر دائمی چسبانده می شود. این ابزار می تواند به آرامی فک را گسترده کند و می تواند در کنار دیگر ابزارهای ثابت استفاده شود. فشار ایجاد شده با ابزار، بسته به مقدار فعال سازی، می تواند کنترل شود. فعال سازی مجدد با استفاده از پلایر سه شاخه انجام می شود.
  کراس بایت چیست؟ - بخش دوم

  کراس بایت چیست؟ – بخش دوم

   

 3. وسیع کردن فوری فک بالا با استفاده از ابزاری به نام هایرکس انجام می شود که می تواند در وسط سقف دهان فاصله ایجاد کند و در مدت کوتاهی تغییرات اسکلتی ایجاد کند.
  کراس بایت چیست؟ - بخش دوم

  کراس بایت چیست؟ – بخش دوم

   

 4. اکسپندر NiTi: سیمی از جنس نیکل-تیتانیوم است که می تواند به بندهایی که به اولین دندان های مولر دائمی سمان می شوند، جوش زده شود. این ابزار در اندازه های مختلفی وجود دارد که بسته به مقدار وسیع کردنی که لازم است ایجاد شود، انتخاب می شوند.
 5. ابزارهای ارتودنتیک ثابت می توانند برای اصلاح کراس بایت خلفی استفاده شوند زیرا می توانند روی دندان ها کنترل سه بعدی داشته باشند. بسته به جابجایی های مورد نیاز می توان قوس های دندانی را مقداری وسیع تر یا فشرده تر نگه داشت. الاستیک های مورب با قطر ۱۶/۳ اینچ می تواند فشاری معادل ۵/۲ تا ۵/۴ oz وارد کند که می تواند برای اصلاح کراس بایت تک دندان ها در قسمت های عقب دهان استفاده شود.
0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code