pH دهان چگونه سلامت دندان ها و لثه ها را تحت تأثیر قرار می دهد؟

بزاق نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می کند. این ماده تولید شده در غدد بزاقی دهان به حفظ محیط نامطلوب برای رشد باکتری ها کمک می کند. pH بزاق خطر پوسیدگی دندان و سایر عفونت های لثه را کاهش می دهد.

گرچه بزاق مسئول حفظ PH متعادل در دهان است، اما برخی از عوامل خارجی وجود دارند که می توانند اثری معکوس روی مورد مطلوب داشته باشند. برای اینکه بزاق بتواند به درستی نقش خود را در آنچه “مکانیسم خنثی سازی” نامیده می شود ایفا کند، حفظ عادات روزانه خوب مهم است.

آیا می دانید pH بزاق شما چگونه روی سلامت دندان ها و لثه های شما تأثیر می گذارد؟ بهترین نکات را برای حفظ خوب دهان خود و در عین حال مراقبت از سلامت کل بدن خود کشف کنید.

pH چیست؟

pH مقیاسی از مقادیر است که سطح اسیدی و قلیایی بودن یک ماده را نشان می دهد. pH از ۰ تا ۱۴ اندازه گیری می شود که صفر اسیدی ترین سطح، ۱۴ قلیایی ترین سطح و ۷ سطح خنثی است.

این مقادیر چگونه تعیین می شوند؟ مانند بسیاری از اندازه گیری های دیگر، آب به عنوان مرجع در نظر گرفته می شود. به صورت ویژه، pH 7 همسطح pH 7 در آب خالص است. اینگونه در نظر گرفته می شود که تعادل کامل بین دو حالت افراطی است، گرچه، همانطور که در زیر مشاهده خواهیم کرد، این مقدار دقیق هرگز در بدن انسان بدست نمی آید.

تنها ماده ای که PH خنثی دارد، آب در حداکثر خلوص آن است. یافتن مواد اسیدی مانند شراب، سرکه یا میوه، و مواد قلیایی مانند آب دریا یا محصولات ضد اسیدی که برای معده مصرف می شوند، طبیعی است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  روش های تقویت مینای دندان در منزل

غیر ممکن است که ارگانیسم ما با pH 7 در تعادل کامل باشد. برای مثال، خون انسان PH کمی بالاتر از ۷ دارد، بنابراین قلیایی است. در مقابل، محدوده pH طبیعی بزاق بین ۶/۵ تا ۹/۷ است و به طور کلی اسیدی است.

pH چیست؟

pH چیست؟

چه رابطه ای بین pH بزاق و سلامت دهان وجود دارد؟

دهان به دلیل وجود مداوم بزاق یک اکوسیستم آبی است. این ماده عملکردهای بسیار مهمی در داخل حفره دهان دارد، به عنوان روان کننده، کمک به بلع، تسهیل هضم غذا و تحت کنترل نگه داشتن میکروبیوتای دهان.

جلوگیری از ورود و انتشار میکروارگانیسم های خارجی و محدود کردن تکثیر میکروارگانیسم هایی که به طور طبیعی درون حفره دهان یافت می شوند بسیار مهم است. دهان وسیله ارتباط بدن و دنیای بیرون است و بزاق یکی از اصلی ترین موانع حفاظتی آن است.

بزاق دارای ظرفیت بافر یا مکانیسم بافری است که این امکان را برای آن فراهم می کند تا pH دهان را نسبتاً ثابت نگه دارد. با این حال، هنگام مصرف نوشیدنی ها و مواد غذایی، pH بزاق به طور موقت تغییر خواهد کرد.

پرمصرف ترین مواد غذایی در رژیم فعلی معمولاً دارای PH اسیدی هستند که باعث اسیدی شدن pH بزاق می شود که اگر در طول زمان حفظ شود، می تواند باعث تخریب مینای دندان ها شود. این آسیب به مینای دندان امکان دسترسی بهتر باکتری های موجود در دهان به عاج یا بافت داخلی دندان را فراهم می کند.

سایر غذاهایی که می توانند PH بزاق را تغییر دهند، غذاهای شیرین هستند. اگر بقایای آنها در دسترس باکتری ها باشند، این قندها اسیدهای آزاد کننده قند را متابولیزه می کنند که باعث افت pH و در نتیجه افزایش خطر پوسیدگی می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا مردان دندان های ضخیم تری دارند؟ تفاوت های جنسیتی در آناتومی دندان

نحوه حفظ pH بهینه بزاق برای سلامت دهان و دندان

همانطور که در بالا مشاهده کردیم، عادات غذایی در حال حاضر عامل اصلی عدم تعادل pH بزاق هستند. این موارد شامل مصرف مکرر غذاهای شیرین، نوشیدنی های با pH اسیدی مانند نوشابه ها، آبمیوه ها، نوشیدنی های انرژی زا، قهوه یا الکل، و قرار گرفتن طولانی مدت دندان در معرض این اسیدها است که به آسیب مستقیم به مینای دندان کمک می کند. مینای دندان به دلیل این عادات مضر زودتر از بین می رود. دندان ها زرد می شوند و خطر پوسیدگی بیشتر است. اگر به موقع اصلاح نشوند، مینای دندان توانایی ترمیم خود را از دست می دهد و تنها راه حل، مراجعه به دندانپزشک برای اعمال درمان اصلاحی مربوطه خواهد بود.

برای حفظ تعادل صحیح pH بزاق برای داشتن دندان های سالم چه کاری می توان انجام داد؟ اجازه دهید به برخی از اقداماتی که می توانند به تنظیم pH بزاق کمک کنند نگاه کنیم.

نحوه حفظ pH بهینه بزاق برای بهداشت دهان و دندان

اگر این عادات به موقع اصلاح نشوند، مینای دندان توانایی خود برای ترمیم را از دست می دهد. دندان ها و لثه ها ممکن است دچار عفونت های معمولی مانند حفره ها یا بیماری پریودنتال شوند و تنها راه حل این است که برای درمان و اصلاح به دندانپزشک مراجعه کنید.

برای حفظ تعادل pH بزاق برای سلامت دندان ها و لثه ها چه کنیم؟ در حالی که همیشه نمی توان به طور کامل از مصرف غذاها و نوشیدنی های اسیدی خودداری کرد، اقداماتی وجود دارند که می توانند به تنظیم pH بزاق کمک کنند.

نحوه حفظ pH بهینه بزاق برای بهداشت دهان و دندان

نحوه حفظ pH بهینه بزاق برای بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان

به منظور جلوگیری از دسترسی باکتری های دهان به بقایای مواد غذایی شیرین باقی مانده در حفره دهان، رعایت بهداشت روزانه با انتخاب محصولات بهداشتی مناسب بسیار مهم است. محصولات مراقبت از دهان که به بهترین وجه با نیازهای شما سازگار هستند. فراموش نکنید که بعد از هر وعده غذایی و بخصوص قبل از خواب با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  زایلیتول: موثرترین ماده برای حفظ بهداشت دهان و دندان

مسواک زدن را با استفاده از سایر لوازم جانبی و محصولات بهداشت دهان مانند نخ دندان، مسواک های بین دندانی و دهانشویه ترکیب کنید تا به قسمت هایی از دهان که مسواک به آنها دسترسی ندارد دسترسی پیدا کنید. این عادات را برای بهداشت کامل دهان دنبال کنید.

یک توصیه بسیار مهم این است که بلافاصله پس از مصرف غذاها یا نوشیدنی های اسیدی مسواک نزنید، زیرا مینای دندان بیشتر ضعیف می شود. از یک مسواک نرم استفاده کنید تا مینای دندان از بین نرود.

تغذیه

از مصرف غذاها و نوشیدنی های اسیدی یا شیرین تا حد امکان اجتناب کنید یا آن را کاهش دهید. اگر نوشیدنی شیرین یا بسیار اسیدی می نوشید، برای مدت طولانی این کار را انجام ندهید تا از قرار گرفتن مینا در معرض اسیدها بکاهید.

مصرف لبنیات مانند شیر، پنیر یا ماست طبیعی به تعادل pH بزاق کمک می کند. غذاهای قلیایی برای خنثی کردن PH دهان عالی هستند.

نحوه حفظ pH بهینه بزاق برای بهداشت دهان و دندان

نحوه حفظ pH بهینه بزاق برای بهداشت دهان و دندان

هیدراتاسیون

هیدراتاسیون مناسب را حفظ کنید، به جای نوشیدنی های اسیدی یا شیرین، آب بنوشید. به این ترتیب از تولید طبیعی بزاق حمایت می کنید و از مشکلات خشکی دهان یا زروستومیا جلوگیری می کنید.

یک ترفند برای تنظیم pH بزاق هنگام نوشیدن نوشیدنی های اسیدی مانند نوشابه، قهوه یا شراب، نوشیدن آب بلافاصله بعد از نوشیدن است. آب باقی مانده اسید را از دهان حذف می کند و به تنظیم pH کمک می کند.

با این نکات برای حفظ pH بزاق در محدوده بهینه، دهان شما سالم تر و بهتر در برابر باکتری های مسئول پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال محافظت می شود.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code