0

ونیر یک لایه پرسلاین است که برای قرار گرفتن روی سطح دندان ها ساخته می شود، مانند قرار گرفتن ناخن مصنوعی روی ناخن های طبیعی. ونیر از جمله شناخته شده ترین درمان هایی هستند که می توانند ظاهر کلی لبخند را تغییر دهند و قطعاً می توانند مؤثر واقع شوند. ونیرها را می توان برای اصلاحات عملکردی و زیبایی در شرایط زیر استفاده کرد:

  • دندان های تیره یا لکه دار
  • هیپوکلسیفیکاسیون (تضعیف مینای دندان و ایجاد لکه های سفید یا زرد رنگ)
  • وجود دیاستم یا فاصله ی بین چندین دندان
  • دندان های میخی شکل
  • دندان های لب پر شده
  • دندان هایی که رو به زبان متمایل هستند.

هرچند بسیاری افراد تصور می کنند تنها یک نوع ونیر وجود دارد، اما در واقع انواع مختلفی از ونیرها در دسترس هستند. انواع ونیرها عبارتند از ونیرهایی که برای همیشه روی دندان ها قرار می گیرند مانند ونیرهای پرسلاین تا راهکارهای موقت زیبایی مانند ونیرهای “اسنپ آن اسمایل”.

انواع ونیر

انواع ونیر دندان
انواع ونیر دندان

ونیر کامپوزیت

یکی از رایج ترین گزینه های درمانی زیبایی دندان ها ونیرهای کامپوزیت هستند که دندانپزشک طی مراجعه ی شما به مطب آنها را قالب گیری کرده و می سازد. این نوع ونیرها اغلب برای حل مشکلات مربوط به زیبایی، از جمله دندان های شکسته، ترک خورده یا لب پر شده استفاده می شوند، اما می توان آنها را برای پر کردن فواصل اندک بین دندان ها یا ترمیم دندان هایی بکار برد که اندکی کج هستند. ونیرهای کامپوزیتی بر خلاف سایر ونیرها به طور مستقیم روی دندان ها قرار می گیرند.

انواع ونیر دندان
انواع ونیر دندان

ونیرهای کامپوزیتی بسیار ارزان تر از ونیرهای پرسلاین هستند، و دوره ی درمان آنها بسیار کوتاه تر است. معمولاً درمان طی یک جلسه تکمیل می شود، هرچند ممکن است این جلسه اندکی کوتاه تر از معمول باشد. یکی از معایب ونیرهای کامپوزیتی این است که نتایج آن به اندازه ی ونیرهای پرسلاین فوق العاده نیست، بعلاوه در برابر لکه و تغییر رنگ چندان مقاوم نیستند. اگر به طور منظم پولیش شوند، ظاهر آنها خوب باقی خواهد ماند و تا زمانی که بهداشت دهان و دندان های شما خوب باشد، برای مدت زمانی طولانی دوام خواهند داشت.

ونیر پرسلاین

ونیرهای پرسلاین معمولاً گران ترین گزینه ی ممکن هستند، اما تأثیر شگفت انگیزی که این روش روی ظاهر لبخند فرد دارد باعث می شود ارزش سرمایه گذاری روی آن را داشته باشد. برای قرار گرفتن ونیرهای پرسلاین روی دندان ها، معمولاً نیاز است چند جلسه به دندانپزشک مراجعه شود. آماده سازی اولیه توسط دندانپزشک انجام می شود و ونیرها در آزمایشگاه دندانپزشکی روی یک قالب مقاوم در برابر حرارت ساخته می شوند و به طور غیر مستقیم روی دندان ها قرار می گیرند.

انواع ونیر دندان
انواع ونیر دندان

این نوع ونیرها به صورت سفارشی و ویژه برای دندان های هر فرد ساخته می شوند و با شکل و رنگ دندان های خود شما تطبیق داده می شوند. این نوع ونیرها در برابر لکه مقاوم هستند و برای دندان هایی که تغییر رنگ شدید داشته اند، لب پر شده یا ترک خورده اند، راهکاری ایده آل هستند و معمولاً از سایر انواع ونیرها با دوام تر هستند.

یکی از معایب ونیرهای پرسلاین قیمت آنها است، که معمولاً بیشتر از دیگر انواع ونیرها است. ونیرهای پرسلاین نیاز به آماده سازی زیادی دارند و برای قرار گرفتن آنها روی دندان ها معمولاً شکل دندان های اصلی باید با استفاده از دریل دندانپزشکی تغییر کند. هزینه ی ترمیم و تعویض ونیرهای پرسلاین بالاتر از دیگر ونیرها است و به زمان بیشتری نیاز دارد.

ونیر فوری

ونیرهای فوری چیزی بین ونیرهای پرسلاین و ونیرهای زیبایی هستند. در این نوع ونیر ها دندانپزشک به جای ونیر های سفارشی، یک دست ونیر پیش ساخته روی دندان ها قرار می دهد. ونیر های فوری در اشکال و رنگ های مختلفی وجود دارند که بر اساس هماهنگی با دندان های هر فرد می توان از بین آنها انتخاب کرد.

انواع ونیر دندان
انواع ونیر دندان

هزینه ی این نوع روش درمان کمتر از ونیر های پرسلاین است زیرا هزینه های آزمایشگاه را ندارند و معمولاً این فرایند طی یک جلسه انجام می شود. استفاده از ونیر های پیش ساخته به این معناست که دندانپزشک مانند ساخت کامپوزیت ها در قالب گیری دندان ها نقشی ندارد. نقطه ضعف این نوع ونیر ها این است که سفارشی نیستند و برای هر بیمار با اندازه ی خاصی ساخته نمی شوند، و در بسیاری از موارد نتایج زیبایی آنها کاملاً شبیه یکدیگر خواهند بود. هرچند ونیر های فوری در برابر لکه نسبتاً مقاوم هستند، اما نتایج آنها در دراز مدت مانند نتایج ونیر های پرسلاین نخواهد بود.

ونیر متحرک

انواع ونیر دندان
انواع ونیر دندان

آخرین گزینه ونیر های متحرک یا ونیر های “اسنپ آن” هستند. این نوع ونیر ها از جمله راهکارهای جدید هستند و گاهی اوقات تحت عنوان “اسنپ آن اسمایل” شناخته می شوند. ونیر های متحرک از رزین های دندانی با دوام ساخته می شوند و یک پوشش ظریف و در عین حال محکم را تشکیل می دهند که روی دندان های طبیعی قرار می گیرند تا ظاهر زیبایی برای لبخند فرد ایجاد کنند. با وجود ونیر های متحرک روی دندان ها به صورت کاملاً عادی می توانید غذا و نوشیدنی بخورید و پس از اتمام غذا آنها را برای تمیز کردن از دهان خارج کنید.

دندانپزشک از دندان های طبیعی شما یک قالب تهیه می کند و شما می توانید ظاهر و رنگ “ونیر های اسنپ آن” خود را انتخاب کنید. سپس شما یک لبخند سفارشی فوق العاده خواهید داشت که می توانید در صورت لزوم آنها را روی دندان های خود قرار دهید. برای افرادی که قادر به پرداخت هزینه های درمان های گران زیبایی دندان ها نیستند، یا افرادی که برای استفاده از ایمپلنت ها یا دیگر ونیر ها گرینه های مناسبی نیستند، این نوع ونیر ها جایگزینی عالی هستند.

هرچند این ونیرها مقرون به صرفه و به ظاهر مناسب هستند، اما به هیچ عنوان برای مشکلات کنونی دندان ها راهکاری دراز مدت نیستند. اگر دندان های شما لب پر شده یا ترک خورده اند، چند دندان شما از دست رفته اند، یا رنگ آنها تغییر کرده است، باید درمان دندانپزشکی درست و صحیح انجام شود تا مشکلات بنیادی دندان ها برطرف شوند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *